Celi.sk » Blog » Nezaradené » Ako spracovať ovocie, aby nám dlhšie vydržalo?

Ako spracovať ovocie, aby nám dlhšie vydržalo?

Ovocie je veľmi chutné a zdravé, má však jednu zásadnú nevýhodu – pomerne krátku trvanlivosť. Čerstvé plody vám doma vydržia len niekoľko dní, kým podľahnú skaze. Ako ich životnosť predĺžiť?

Lesné plody môžete zmraziť

Najmä tzv. lesné ovocie, medzi ktoré radíme jahody, maliny, čučoriedky, černice či brusnice alebo ríbezle, sa skvele hodia na zmrazenie. Toto ovocie si aj po rozmrazení zachová svoju chuť a štruktúru aj väčšinu živín. Vďaka tomu, že ide o drobné plody, ich navyše ľahko môžete hygienicky mraziť v uzavretých nádobách, ktoré ovocím jednoducho vyplníte.

Rozmrazené ovocie môžete použiť na varenie (napríklad ovocné knedle), pečenie (rôzne bublaniny a koláče) alebo ich zjesť napríklad ako jahody či čučoriedky so šľahačkou.

Väčšinu plodov je možné sušiť

Či už ide o jablká, marhule, víno, ríbezle, hrušky, či slivky, veľmi populárnou metódou konzervácie je sušenie. Sušené ovocie vydrží dlhé týždne, pri správnom skladovaní aj mesiace. Ide pritom o skvelú pochúťku na cesty. Sušené ovocie vyniká koncentrovanou chuťou. Aj táto metóda konzervácie navyše zachová v ovocí mnoho živín.

Ideálnou voľbou je sušička potravín, v ktorej zvládnete usušiť ovocie správne bez toho, aby podľahlo skaze. Vzhľadom na vysoký podiel vody totiž nie je sušenie ovocia v domácich podmienkach úplne jednoduchou záležitosťou.

Zaváranie, kompótovanie

Veľká úroda čerešní, jabĺk, marhúľ i ďalšieho ovocia priamo nabáda k výrobe domácich kompótov. Ovocie môžete kompótovať do pohárov od uhoriek. Kompóty pritom pri správnom postupe môžu vydržať až niekoľko rokov. Väčšinou ich ale zvládnete postupne skonzumovať už do ďalšej úrody. Podeliť sa môžete aj s príbuznými a priateľmi.

Výroba džemov a marmelád

Ríbezle, jahody, čučoriedky či maliny a ďalšie ovocie sa dokonale hodia do marmelády. Vyrobte si domácu marmeládu, ktorá vždy chutí lepšie ako kupovaná – už len preto, aké úsilie ste museli pri výrobe vynaložiť. Okrem toho ale máte istotu, že ste použili kvalitné ovocie v dokonalej kondícii.

Uskladnenie plodov v pivnici

Životnosť niektorých plodov, typicky jabĺk, predĺžite správnym skladovaním. Ovocie, ktoré nie je napadnuté plesňami či škodcami, môžete uskladniť v priedušných nádobách v chlade a tme. Napríklad jablká tu môžu vydržať aj niekoľko týždňov, alebo dokonca mesiacov. Postupne ich tak môžete ujedať a spracovávať.

Ani chladnička nie je chybou

Ak potrebujete životnosť plodov predĺžiť len o niekoľko málo dní, stavte na chladničku. Do tej môžete uložiť napríklad banány, ananás, jablká, melón a ďalšie plody. V chlade čerstvé ovocie podlieha skaze výrazne pomalšie. V chladničke potom, okrem neodporúčaných plodov, vždy skladujeme ovocie, ktoré už má nejakým spôsobom porušenú šupku, prípadne je dokonca nakrájané.

Zdroj foto: https: m.studio / stock.adobe.com

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *