Zdravý spánok ovplyvňuje nielen matrac, ale aj jedlo, ktoré konzumujete
Už vás nebaví prehadzovať sa celú noc a budiť sa s minimom energie, ktorú nutne potrebujete na nasledujúci deň? Vyskúšali ste všetko od meditácie, kvalitnej spánkovej hygieny, obmedzení kofeínu poobede až po počítanie oviec, ale stále sa vám nedarí dobre zaspať a spať celú noc? Možno je čas pozrieť sa bližšie na to, čo jesť pred spaním.
Možno sa vám to nezdá, ale je faktom, že strava má dopad nielen na to, ako vyzeráte, ako sa cítite, v akom stave je vaša pleť, ale aj na to, ako spíte. Jedenie správnych potravín môže mať obrovský vplyv na kvalitný spánok. Skúste sa zamerať na obmedzenie lepku, zníženie príjmu cukru a zároveň aj spomínaného kofeínu. Existuje množstvo chutných a výživných možností, čo vám pomôžu dosiahnuť pokojný spánok, o akom ste snívali.
Dlhodobá investícia
Predtým ako sa pozrieme na jedálniček a stravu, je nutné pozrieť sa na tipy na zariadenie spálne, aby sa vám dobre spalo. Eliminujte elektronické zariadenia, znížte množstvo svetla použitím závesov a nemenej dôležité sú aj kvalitné matrace so správnou tvrdosťou. Kvalitný matrac môže pomôcť znížiť tlakové body a zabezpečiť správne nastavenie chrbtice, čo vedie k lepšiemu spánku a menšiemu prehadzovaniu a otáčaniu. Ak teda už roky spíte na tom istom starom matraci, možno nastal čas na jeho výmenu.
Vyskúšať môžete penové matrace a pre každého s partnerov zvoliť takú tvrdosť, aká každému z vás vyhovuje. Zároveň ho prikryte chráničom matracov, aby ste zabránili prenikaniu nečistôt do vnútra a mohli poťah pravidelne prať.
Pre zdravý spánok musíte mať podporu aj v anatomickom vankúši, aby ste sa pravidelne ráno nebudili s bolesťou hlavy či krčnej chrbtice. Ovplyvniť vás môže aj prikrývka, ktorú používate. Ak sa pod ňou príliš prehrievate a potíte alebo, naopak, je vám neustále zima, tak je na čase ju vymeniť za takú, pod ktorou sa každú noc bez ohľadu na ročné obdobie budete cítiť príjemne.
Horčík je nevyhnutný
Poďme si teraz povedať, čo by ste mohli zaradiť do svojho jedálnička pre zdravý spánok. Jednou z dôležitých živín pre dobrý nočný odpočinok je horčík. Tento minerál pomáha uvoľniť svaly a upokojiť myseľ, vďaka čomu sa vám ľahšie zaspáva a nemusíte sa ani obávať vzniku nepríjemných kŕčov. Tie by vás mohli v noci budiť, čo má negatívny dopad na celkový spánok. Aby ste dosiahli svojich pravidelných sedem až deväť hodín, ktoré každý deň potrebujete naspať, musíte eliminovať všetky faktory, čo by vás mohli vyrušovať.
Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka patria zelené listy (špenát, kel, …), orechy a semienka (mandle, tekvicové semená, …), a celozrnné obilniny, ako je quinoa a hnedá ryža. Ak teda hľadáte tipy na ľahkú večeru, zvoľte zdroj bielkovín – morčacie mäso, kuracie mäso, vajcia, syr či tofu a doplňte ich bezlepkovou prílohou – quinoa, zemiaky, kuskus. Nezabudnite na porciu zeleniny.
Dôležité je vedieť, kedy jesť naposledy a nezaťažovať svoj organizmus pred uľahnutím do postele. Vyvarujte sa konzumácii jedla minimálne dve hodiny pred spánkom.
Zdroj obrázka: Andrey Popov – stock.adobe.com
Bezlepkové nemusí byť náročné
Teraz sa poďme venovať tipom na bezlepkové potraviny a jedlá. Ak ste nováčikom v bezlepkovom životnom štýle, môže byť pre vás náročné zisťovať, čo vlastne lepok obsahuje a čo nie. Ale nebojte sa! Existuje veľa chutných možností. Po prvé sa zamerajte na potraviny, ako je ovocie, zelenina, bielkoviny, strukoviny a bezlepkové obilniny. Vyhnite sa spracovaným potravinám, ktoré môžu obsahovať skryté zdroje lepku. Namiesto toho sa rozhodnite pre prípravu domácich jedál z čerstvých surovín. Nebojte sa experimentovať s novými receptami a skúšať nové prísady. A ak potrebujete inšpiráciu, existuje množstvo bezlepkových kuchárskych kníh a blogov s nápadmi.
Na záver možno povedať, že to, čo jete, ako jete a kde spíte, zohráva dôležitú úlohu pri kvalite vášho spánku. Ak sa zameriate na potraviny bohaté na živiny, začnete dodržiavať bezlepkový životný štýl a investujete do kvalitného matraca, budete na dobrej ceste k tomu, aby ste sa vyspali. Sladké sny!