Bezlaktózová diéta
Celi.sk » Blog » Zaujímavé informácie » Bezlaktózová diéta

Bezlaktózová diéta

Bezlaktózová diéta predstavuje spôsob stravovania, ktorého podstatou je vyhýbanie sa produktom s obsahom laktózy. Ide vlastne o formu stravovania, ktorú v rámci liečby musia striktne plniť ľudia s diagnostikovanou laktózovou intoleranciou. Intolerancia na laktózu vo všeobecnosti predstavuje problém s gastrointestinálnym traktom, najmä vo forme rôznych tráviacich ťažkostí. Tie ovplyvňujú bežný život pacienta, v dôsledku čoho musí pacient vyhľadať lekársku pomoc.

Laktózová intolerancia

bez laktózy

Laktózová intolerancia je vlastne reakcia na niektorú zložku mlieka. U jedinca sa môže objaviť v ktoromkoľvek roku života a často býva aj sprievodným javom iných ochorení. Prejavuje sa širokým spektrom príznakov, ktoré môžu mať vzhľadom na jedinca rôznu intenzitu. Všeobecnými príznakmi sú najmä tráviace problémy, ktoré spôsobuje predovšetkým nedostatok laktázy. Laktáza je enzým, ktorého úlohou je štiepenie mliečneho cukru na jednoduchý cukor.

Bolesť brucha a problémy s trávením sú najčastejším signálom laktózovej intolerancie. Organizmus má značné problémy pri trávení potravín s obsahom laktózy, kvôli čomu sa po každej konzumácii takýchto potravín objavujú nepríjemné pretrvávajúce zdravotné ťažkosti.

Intoleranciu laktózy rozdeľujeme na primárnu a sekundárnu. Primárna vzniká ako následok prirodzeného úbytku produkcie laktázy s pribúdajúcim vekom. Sekundárna vzniká ako následok iných gastroenterologických problémov a jedná sa o vratný stav. Vo veľmi ojedinelých prípadoch sa môže jednať aj o intoleranciu vrodenú.

💡Medzi zaujímavý úkaz v rámci intolerancia na laktózu patrí takzvaná prechodná intolerancia. Je spôsobená narušením črevnej mikroflóry, čo nastáva najčastejšie po prekonaní infekčného ochorenia. Tento stav trvá zväčša jeden až tri týždne a zánik je samovoľný po regenerácii črevnej mikroflóry.

Bezlaktózová diéta: Čo JESŤ a čomu sa vyhýbať?

Bezlaktózová diéta je jedinou možnosťou ako sa zbaviť problémov spojených s laktózovou intoleranciou. Správne zavedenie diéty je spočiatku mierne namáhavé, postupne si však človek vybuduje nové stravovacie návyky a bude sa cítiť omnoho lepšie a zdravšie. Zároveň striktným dodržiavaním bezlaktózovej diéty dochádza k rýchlej regenerácii črevnej mikroflóry, vďaka čomu sa organizmus dostáva do pôvodnej fyzickej kondície.

Pri bezlaktózovej diéte sa odporúča vynechať všetky potraviny obsahujúce stopy mliečnych výrobkov, medzi ktoré patria bielkoviny, kazeín, syrovátka, podmaslie a podobne. Pri bezlaktózovej diéte je dôležité sa zamerať aj na potraviny so skrytým mliečnym podielom. Laktózu obsahuje aj veľké množstvo farmaceutík, pretože sa používa predovšetkým na výplň tabliet.

bezlaktózové produkty

intolerancia laktózy: čo môžem jesť?

Pred samotným zostavením jedálničku je dobré zistiť váš prah znesiteľnosti laktózy. Do potravín, ktoré však môžete konzumovať patria bezlaktózové mliečne výrobky ako mlieko, jogurty, nátierky a tiež rôzne varianty produkty z týchto bezlaktózových mliečnych produktov ako napríklad syr bez laktózy, či bezlaktózová mozzarela. Rovnako sú však vhodné aj čokolády bez laktózy, či zmrzlina. Na bežné varenie je vhodné aj ghee maslo.

Pri hľadaní potravín, ktoré môžu byť súčasťou vášho jedálnička je dôležité, aby ste poznali svoj prah znesiteľnosti laktózy. Vďaka tomu môžete konzumovať aj produkty, ktoré obsahujú minimálne hodnoty laktózy a tieto produkty vám nespôsobujú zdravotné ťažkosti. Pri problémoch s trávením je dôležité navštíviť lekára, ktorý vám diagnostikuje presné zdravotné obmedzenie. Neliečená intolerancia laktózy, či iné neznášanlivosti môžu viesť k vzniku serióznym dlhodobým zdravotným ťažkostiam.

Obsah laktózy v potravinách

fľaša mlieka

Potravina : Obsah laktózy (g / 100 g) čokoláda mliečna : 9,5g, jogurt biely 3% tuku: 3,2–4,5g, jogurt biely nízkotučný: 6g, jogurt ovocný 3% tuku: 3g, jogurt ovocný nízkotučný: 4,7g, kefír neochutený: 3,9g, maslo: 0,1–1g, maslo topené (ghí): 0–0,05g, kozie mlieko: 4,4g, mlieko kravské odtučnené: 4,9g, mlieko kravské sušené odtučnené: 52 g, mlieko kravské plnotučné: 4,7g, mlieko kravské plnotučné sušené: 38g, mlieko kravské polotučné: 4,8g, Ľudské mlieko (materské): 7,2g, mlieko ovčie: 5,1g, mlieko zahustené (kondenzované): 9–13g, mlieko zahustené sladené: 11g, cmar: 4–5g, smotana: 3,8g, smotana kyslá: 3,2g, syr camembert: 0–1g, syr chalupa: 0,35–4g, syr eidam 30% tuku: 0–2,5g, syr ementál: 0–0,1g, syr feta 45% tuku: 0,5g, syr gouda0–0,1g, syr čedar: 0,07g, syr mozzarella: 0,1–1,1g, syr niva / rokfort: 2g, syr ovčí: 0,1g, syr parmezán: 0,06g, syr ricotta: 0,3g, srvátka sušená: 74g, šľahačka: 3,1–3,3g, tvaroh mäkký: 2,6–4g, zmrzlina: 3–7g.

Vo všeobecnosti sa menej laktózy vyskytuje vo výrobkoch s vyšším obsahom tuku. Baktérie mliečneho kvasenia sú pre ľudí s intoleranciou na laktózu vhodné. Bezlaktózové varianty produktov sú v súčasnosti dostupné v rámci bežných komerčných predajní, rovnako ako aj na internete. Je preto omnoho jednoduchšie nakupovať aj s takýmito stravovacími obmedzeniami a napriek tomu konzumovať pestrú a vyváženú stravu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *