Blog

- - v Zaujímavé informácie
Celiakia a ZŤP - Na aké príspevky majú nárok celiatici?

Celiakia si vyžaduje rapídnu úpravu stravovania, čo spôsobuje aj nadmerné výdavky na diétne stravovanie. V rámci tejto problematiky je dobré vedieť, že štát ponúka príspevky pre ľudí s diagnostikovanou neznášanlivosťou lepku. Tieto výhody upravuje zákon č. 447/2008 Z.z a zákon číslo 448/2008 Z.z. Celiakia ZŤP osoby má nárok na peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na stravovanie, ale aj dopravu, koncesionárske poplatky za služby verejnosti,…Príspevok na diétne stravovanie je vhodný bezlepkovú, či bezlaktózovú diétu.

Nárok na ZŤP preukaz má každý celiatik s poruchou najmenej 50%.

Na čo majú nárok celiatici?

Pacient s diagnostikovanou celiakiou, ktorý je držiteľom preukazu ZŤP má nárok na príspevok na:

peniaze
 • diétne stravovanie
 • dopravu
 • koncesionárske poplatky za odvoz komunálneho odpadu
 • prihlásenie vozidla do evidencie
 • diaľničnú známku pre držiteľa ZŤP
 • povinné zmluvné poistenie motorového vozidla
 • potraviny na predpis
 • oslobodenie od správnych poplatkov

Rovnako sú pre ZŤP celiakia dostupné výhody aj vo forme znížených odvodov do zdravotnej poisťovne, príspevku pre celiatikov a zľavy na dani z nehnuteľnosti. Vybaviť si invalidný dôchodok celiakia umožňuje pacientom, ktorý trpia funkčnou poruchou nad 50%, prípadne majú pridružené ochorenia.

Príspevok na diétne stravovanie: celiakia

Pre získanie príspevku na diétne stravovanie je potrebné vyplniť žiadosť na príslušnom útvare štátu- konkrétne: Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Takýto príspevok je poskytnutý pre osoby ŤZP, ktoré sú podľa zákona odkázané na kompenzáciu zvýšených nákladov na stravovanie. Peňažný príspevok nie je možné poskytnúť osobe- držiteľovi karty ZŤP, ktorého príjem je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima.

Mesačná výška peňažného príspevku:

18,56% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pre choroby a poruchy uvedené v zozname v I. skupine, čo predstavuje 39,02€
9,28% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pre choroby a poruchy uvedené v stanovenom zozname v II. skupine, čo predstavuje 19,51€
5,57 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pre choroby a poruchy uvedené v stanovenom zozname v III. skupine, čo predstavuje 11,71€

Celiakia a ZŤP

Zamestnanci, ktorí sú držiteľom karty ZŤP s postihnutím 41% a viac majú nárok na zníženie sadzby z 4% na 2% v rámci odvod do zdravotnej poisťovne. Rovnako aj samostatne zárobkovo činná osoba s takýmto postihnutím ma nárok na zníženie sadzby zo 14% na 7%.

zdravie

Podmienky na dopravu pre ZŤP sa líšia v rámci rôznych dopravcov. Vo všetkých typoch dopravy by ste však mali mať vyhradené nižšie ceny, prípadne cestovať bezplatne. Dôležité je ale vybaviť si kartičku, aby ste sa pri jazde vedeli preukázať.

Rovnako sú ŤZP osoby oslobodené od koncesionárskych poplatkov, podľa zákona č. 68/288 Z.z. Žiadosť o oslobodenie je potrebné vyplniť online a priložiť naskenovanú kartu ZŤP a tiež rodné číslo. Niektoré obce rovnako poskytujú aj znížené poplatky za odvoz komunálneho odpadu. Nejde však o povinnosť a závisí to len na konkrétnom zastupiteľstve obce.

Zľava na dani z nehnuteľnosti taktiež závisí od obce alebo mesta. Udeľuje sa všeobecno-záväzným nariadením, ktoré nadväzuje na zákon č.582/2004 Z.z. Zľava sa väčšinou pohybuje na úrovni 50%. Pre ZŤP je tiež odpustený správny poplatok pri prihlásení vozidla do evidencie- platí sa 1€+poplatok za pridelenie ŠPZ.

Diaľničná známka platí len pre pacienta, ktorý okrem celiakie trpí aj pohybovým obmedzením. Dôležité je tiež, že táto osoba musí vozidlo prevádzkovať. Rovnako sem patria aj známky pre držiteľov parkovacieho preukazu ZŤP na vyhradené parkovacie pozície.

Celiatik a strava

Bežná strava celiatika by nemala obsahovať žiadny lepok. Je preto dôležité siahať po náhradách potravín, ktoré lepok neobsahujú, prípadne po potravinách, ktoré sú prirodzene bez lepku. ZŤP celiatik má nárok na bezlepkové potraviny na predpis. Ohľadom spôsobu správneho stravovania, prípadne o všetkých výhodách a vychytávkach bezlepkovej stravy sa môžete dočítať viac na webe bezlepkac.

3 komentáre

 1. Tomas Bezak 28. apríla 2021

  Super clanok

  Reply
 2. Ivana 30. augusta 2021

  Dobrý deň, podala som si žiadosť o príspevok na diétne stravovanie, nakoľko mi bola zistená celiakia 3 typu (B,C) mi bol zamietnutý. Klinická diagnóza (podľa 10.MKCH), druh zdravotného postihnutia podľa prílohy č.3 zákona č.447/2008 Z.z.
  Príloha č.3.k zák.447/2008 Z.z. pol.X.C.3 a …, MFP 40-50 %, celiakia u dospelých pri diétoterapii podľa závažnosti klinických príznakov.
  Mám podať odvolanie? poprosím o pomoc.
  Ivana.

  Reply

Páčil sa Vám článok, nechajte nám reakciu

E-mailová adresa nebude zdieľaná

Váš komentár*

Meno*

Email*

Web*