CELIAKIA TEST
Celi.sk » Blog » Nezaradené » CELIAKIA TEST

CELIAKIA TEST

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré si vyžaduje dodržiavanie striktnej bezlepkovej diéty. Organizmus pri celiakii prudko reaguje na lepok, ktorý je obsiahnutý vo väčšine bežnej stravy človeka. Bezlepková diéta môže byť niekedy finančne náročná, ak si nevybavíte bezlepkové potraviny na predpis (prečítajte si viac o potravinách na predpis 2021). Príspevky na kompenzáciu výdavkov na diétne stravovanie vám tiež môžu pomôcť s finančnou situáciou, pokiaľ ste držiteľom preukazu ZŤP. Tak či onak, celiakia výrazne zasahuje do života človeka, nielen v rámci finančnej situácie, ale aj v rámci stravovania na verejnosti, či v súkromí.

Ak máte podozrenie na celiakiu môžete zvoliť viacero postupov k diagnostikovaniu tohto ochorenia. Prvým postupom je celiakia test, druhým návšteva doktora a tretím môže byť vylučovanie potravín- typických alergénov. Najlepším postupom je samozrejme riešiť svoje zdravotné problémy priamo s odborníkom, ktorý sa vyzná v problematike a vie rýchlo a účinne stanoviť diagnózu, rovnako ako zahájiť liečbu. Test na celiakiu môže byť ale tiež úvodným krokom, ktorý vám pomôže k riešeniu vašich problémov a posmelí vás k riešeniu zdravotných ťažkostí.

Domáci test na celiakiu

celiakia

Domáci test na celiakiu je prakticky bezplatná forma riešeniu vášho problému- čiže test na celiakiu zdarma. Stačí ak zo svojho jedálnička odstránite potraviny s obsahom lepku. Možno vás hneď v úvode prekvapí, ktoré všetky potraviny obsahujú lepok a teda ich nemôžete konzumovať. Pri prechode na bezlepkovú stravu je nesmierne dôležité naučiť sa čítať zloženie potravín na štítku. Vzdelávanie v tejto oblasti prehĺbi vaše vedomosti o tejto problematike

Pri domácom teste na lepok je však otázne koľko by mala diéta trvať. Niektorí ľudia musia bezlepkovú diétu držať striktne aj niekoľko mesiacov, aby sa objavil želaný výsledok. Vo všeobecnosti sa však odporúča vydržať aspoň dva týždne a precízne sledovať akékoľvek zmeny na trávení a zdravotnom stave vášho organizmu. Ak sa vám domácim testom podarí prísť k záveru, že lepok vážne ohrozuje vaše trávenie, odporúčame navštíviť odborníka, ktorý vám spraví vyšetrenie a diagnostikuje ochorenie.

Test z lekárne- Celiakia test

Ďalšia, už spomenutá možnosť, je test na určenie celiakie testom z lekárne. Typickým príkladom je Celiatik test z lekárne, ktorý funguje rýchlo a poskytuje výsledok z vysokou presnosťou až 98%. Výsledok získate do 10 minút a jeho cena nie je vysoká- pohybuje sa v rozmedzí od 10 do 20€. Okrem lekárne je možné dnes zakúpiť test na celiakiu dm, vďaka čomu je samotné testovanie ešte dostupnejšie.

Test na celiakiu z lekárne funguje na jednoduchom princípe: odhaľuje potliátky lgA proti transglutamináze. Tieto látky sú pri celiakii súčasťou krvi, pričom po zavedení bezlepkovej diéty dochádza k ich normalizácii. Rovnako má teda takýto test využitie aj na kontrolu účinnosti zavedenej bezlepkovej diéty. Treba však podotknúť, že nie každý celiatik má zvýšenú túto hladinu protilátok a tak test nemusí zachytiť vašu celiakiu.

Použitie je nesmierne jednoduché, prakticky postup pozostáva len z pár jednoduchých krokov. Najprv si treba jemne pomasírovať špičku prsta a tiež ju očistiť alkoholom (najlepšie na tampóne). Keď prst vyschne, priložíte otvor testera a ihla vám prepichne kožu. Potom si už stačí len vytlačiť kvapku krvi a zmiešať s roztokom. Krvné testy vám po pár minútach poskytnú výsledok, po pozitívnom výsledku je potrebné navštíviť lekára.

Aj napriek tomu, že test nemá 100% účinnosť, je dôležité nepodceňovať jeho výsledok. Preto je skvelou voľbou ako prvý krok pred návštevou doktora, pričom máte za sebou „predbežné vyšetrenie“. Celiakiu ako ochorenie netreba podceňovať, pretože jej neliečenie môže priniesť vážne zdravotné ťažkosti s vašim tráviacim traktom, ktoré ovplyvnia celé vaše fungovanie.

Diagnostika u lekára

gluten free

Testy na celiakiu vám môžu pomôcť so strachom s návštevy lekára alebo vás uistia, že je všetko v poriadku. Napriek tomu je neuveriteľne dôležité po podozreniach, či pozitívnom výsledku testu na lepok vyhľadať pomoc odborníka. Samotný začiatok vašej diagnostiky by mal začať odporučením vášho obvodného lekára k špecialistovi- gastrenterológovi. Niekedy môže obvodný lekár vykonať aj krvné testy na celiakiu, ktoré dokážu podať indíciu k ďalšej diagnostike.

Gastroenterológ vykoná gastroskopiu, ktorou sa vyšetruje horná časť tráviacej trubice. Pred jeho uskutočnením nemôžete 12 hodín jesť, piť ani fajčiť. Na začiatku vyšetrenia vám aplikujú znecitlivujúci sprej a uložia vás na ľavý bok. Priebeh vyšetrenia je hladký a rýchly, nie je bolestivý, skôr nepríjemný, pretože vytvára tlak v oblasti žalúdka. Diagnostické vyšetrenie trvá 10 až 20 minút a lekár dôkladne prehliada zmeny na stenách sliznice čreva, aby vedel posúdiť rozsah poškodenia.

Záver: TEST CELIAKIA

V závere je dôležité poukázať na niekoľko skutočností. Nárok na predpis potravín pre celiatikov majú len tí pacienti, ktorí majú diagnostikovanú celiakiu (lekárom). Rovnako aj nárok na príspevok na kompenzáciu diétneho stravovania. Zároveň ide o jediný overený spôsob, akým môžete získať 100 relevantný výsledok a finálnu diagnózu. Test na lepok z lekárne má síce vysokú presnosť, no neoznačuje sa za diagnostiku. Domáci test je vhodný len na krátkodobé použitie, pretože ľudia, ktorí netrpia celiakiou by sa lepku nemali zámerne vyhýbať. V každom prípade by ste teda mali využiť služby odborníka, ktorý vám pomôže rovnako s diagnostikou, ako aj s liečbou celiakie.

.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *