Blog

- - v Zaujímavé informácie
Bezlepkové potraviny na predpis/recept 2021

Bezlepkové potraviny sú pre celiatikov nevyhnutnou súčasťou jedálnička. Vo všeobecnosti sa dajú kúpiť v rôznych predajniach na internete, či v kamenných prevádzkach a väčších supermarketoch. Celiatik sa totiž nezaobíde bez bezlepkovej múky, cestovín, či pečiva. Tieto suroviny sú však omnoho drahšie ako bežné potraviny s obsahom lepku a často sú aj oveľa menej dostupné v predajniach, prípadne sú dostupné v obmedzenom množstve. Práve preto je dobré vedieť, že pacient s diagnostikovanou celiakiou má nárok na potraviny na predpis. Aké potraviny môžete dostať na predpis a ako sa k nim môžete dostať?

Bezlepkové potraviny zoznam- zoznam bezlepkových potravín na predpis

Potraviny na recept sa v priebehu rokov veľmi nemenili. Ide zvyčajne o základné zložky stravy, ktoré musí celiatik nahradiť. Často sa však mení doplatok za jednotlivé potraviny, ktorý je potrebný si sledovať. Napriek tomu sa touto formou môžete jednoducho dostať k potravinám za výborné ceny, ktoré sú kvalitné a bez obsahu lepku. Funguje to rovnako ako v prípade liekov, pričom určitú čiastku dopláca poisťovňa. Najčastejšie značky bezlepkových produktov, ktoré sú v zozname sú Schär, Novalim a Felicia.

Medzi základné potraviny, ktoré môžete nakupovať na predpis môžeme rozdeliť na dve skupiny a to sú:

  • bezlepkové suroviny, teda múka, zmesi, krupica, strúhanka. Ďalšou skupinou sú:
  • bezlepkové potraviny ako chleby, sladké a slané pečivo, ale aj cestoviny, müsli, sladkosti a slané dobroty.

Bezlepkové potraviny na predpis obsahujú len základné zložky, bez ktorých je jedálniček nemožné zostaviť. Po hlbšom prieskume trhu zistíte, že existuje množstvo alternatív produktov a aj rôzne náhrady, ktoré môžete aktívne konzumovať. Na tie sa však predpis nevzťahuje a tak ich musíte nakupovať v plnej sume. Aj napriek tomu je skvelá možnosť nakupovať napríklad bezlepkové múky na predpis a pri tom ušetriť.

bezlepkové potraviny

Kto má nárok na bezlepkové potraviny na recept?

Bezlepkové potraviny na predpis sú dostupné pre všetkých pacientov, ktorým je diagnostikovaná celiakia. Samotný predpis sa získava od gastroeneterológa, prípadne od obvodného lekára. Musí však byť splnená jedna dôležitá podmienka a tou je skutočné vyšetrenie od lekára s potvrdením vašej diagnózy, vďaka čomu máte nárok na recept. Ideálne je tiež dohodnúť sa s lekárom na vypísaní receptu na dlhšie obdobie dopredu, aby ste ušetrili čas.

Zoznam bezlepkových potravín na predpis sa aktualizuje niekoľkokrát ročne. Prezrite si súčasný zoznam na rok 2021. V príslušnom zozname nájdete kódy potravín a tiež údaje o výrobcovi, hmotnosti, maximálnej cene bez doplatku, výške doplatku a energetickej hodnote produktu.

Koľko a aké potraviny si môžete objednať?

Pri objednávaní potravín je potrebné poznať ich kódy, ktoré sú uvedené v príslušnej tabuľke. Každý typ potraviny z kategórie dietetických potravín má svoje limity. Môžete si tak objednať vždy len množstvo, ktoré je dostupné v rámci limitu. Príslušnú tabuľku limitov pre jednotlivé produkty nájdete v tejto tabuľke limitov na bezlepkové potraviny.

Ďalšie výhody pre celiatikov

Aj keď je celiakia veľmi nepríjemná, pretože ovplyvňuje váš bežný život, možno neviete o niektorých výhodách, ktoré štát celiatikom ponúka. Každý pacient, ktorý je zároveň držiteľom preukazu ZŤP má možnosť na príspevok priamo od štátu na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, dopravu a tak ďalej. Kartu ZŤP získava každý celiatik s funkčnou poruchou najmenej 50%. Aj keď to priamo neovplyvní vaše stravovacie návyky, môžete mať niekoľko výhod, ktoré vám v bežnom živote určite pomôžu.

zdravie

Bezlepková strava

Pokiaľ vám bola diagnostikovaná celiakia, zrejme viete, že jedinou možnosťou pre zlepšenie vášho zdravotného stavu je bezlepková strava. Na začiatok je ale dobré ujasniť si pár drobností, ktoré môžu byť pri prechode z klasického stravovania dôležité.

Pre celiatika je omnoho lepšie stravovať sa doma a prioritne by si mal potraviny pripravovať sám, aby vedel, čo jedlo obsahuje. Aj napriek tomu, že existuje množstvo reštaurácií a pekárni, ktoré sú gluten free, v bežných reštauráciách nemusia mať splnené všetky podmienky pre kvalitnú bezlepkovú stravu. Snažte sa preto v čo najväčšej miere aspoň v prvých fázach prechodu na bezlepkovú diétu konzumovať skôr vlastné varené jedlo.

Snažte sa siahať po potravinách, ktoré prirodzene neobsahujú lepok a sú pre vaše telo dôležité. Môže to byť ovocie, zelenina, rôzne druhy strukoviny, ktoré sú plné výživných látok pre vaše telo a prirodzeným rastlinným zdrojom,. Snažte sa aj napriek obmedzeniam aby vaša strava bola vyvážená a pestrá. Náhrady vo forme bezlepkových sladkých a slaných produktov používajte minimálne, v prípade nutnosti siahnite skôr po bezlepkových surovinách.

Čím budete vo vašej bezlepkovej diéte dôslednejší, tým lepšie sa budete cítiť a tým skôr sa váš tráviaci trakt dostane do normálu. Nájdite si svoj systém, ktorý funguje pre vás a snažte sa byť dôsledný s konzumáciou kvalitných potravín.

Páčil sa Vám článok, nechajte nám reakciu

Your email address will not be published.

Váš komentár*

Name*

Email*

Website*