Celi.sk » Blog » Zaujímavé informácie » Histamínová intolerancia: príznaky, diéta, potraviny, KOMPLETNÝ NÁVOD

Histamínová intolerancia: príznaky, diéta, potraviny, KOMPLETNÝ NÁVOD

Histamínová intolerancia sa stáva čoraz viac známym pojmom, pretože ide o ochorenie so stúpajúcim trendom výskytu. Intolerancie vo všeobecnosti sú v dnešnej spoločnosti pomerne rozvinutou témou a čoraz viac ľudí má problémy s konkrétnymi zložkami potravy, prípadne celými potravinami – príkladom je bezlepková, či bezlaktózová diéta. Čo je to histamín a prečo naň ľudia majú intoleranciu? Ako sa stravovať, keď chceme obmedziť histamín? Ktoré potraviny môžete využívať na bežné stravovanie pri histamínovej diéte?

Histamín, čo to je?

histamín
zdroj: https://encyklopedia.akv.sk/clanky/histaminova-intolerancia-naozaj/

Histamín predstavuje biogénny amín, ktorý sa v rôznych množstvách vyskytuje v našej potrave. Objavil ho v roku 1910 Dale a Laidlaw a ako sprostredkovateľ anafylaktických reakcií sa identifikoval v roku 1932.U bežného človeka nie je histamín v tele problémom, pretože ho dokážu detoxikovať aminooxidázy.

Základným enzýmom pre detoxikáciu histamínu je diaminooxidáza (DAO). Ľudia, ktorí nemajú dostatok takýchto enzýmov majú problém s prijatým histamínom. Medzi ďalšie podstatné zložky podieľajúce sa na tomto procese patrí napríklad DAO, N-metyltransferáza, či cytolystický proteín, ktorý má úlohu pri konvertovaní histamínu vo vnútri buniek.

Histamínová intolerancia príznaky

Histamínová intolerancia predstavuje výsledok nerovnováhy nahromadeného histamínu a schopnosti odbúrať histamín. Základné podmienky pre zvýšenú možnosť výskytu histamínovej intolerancie signalizuje endogénna nadprodukcia histamínu. Tú spôsobuje napríklad alergia, mastocytóza, baktérie, krvácanie v gastrointestinálnom trakte alebo zvýšenie požitie hostidínu a histamínu potravou, či alkoholom.

💡Zaujímavosť: Červené víno obsahuje veľké množstvo histamínu a predstavuje potenciálny inhibítor DAO.

Znížená degradácia histamínu môže spôsobovať množstvo nežiaducich zdravotných ťažkostí, ktoré predovšetkým napodobňujú alergické reakcie. Príznaky sa objavujú predovšetkým pri požití jedla s veľkým obsahom histamínu alebo ich môžu vyvolať alkohol, či lieky. Medzi takéto príznaky patrí napríklad hnačka, bolesť hlavy, rinokonjunktiválne symptómy, astma, hypotenzia, arytmiáa, urtikária, pruritus, návaly horúčavy a podobne.

💡 Viac si môžete prečítať aj v originálnom vedeckom článku Histamine and histamine intolerance uverejnenom vo vedeckom časopise The American Journal of Clinical Nutrition.

Histamínová intolerancia potraviny

Čo jesť keď máte histamínovú intoleranciu? Určite vás neprekvapí, že existuje priamo zoznam potravín výhodných potravín s nízkym obsahom histamínu a naopak aj zoznam potravín, ktoré sa na konzumáciu neodporúčajú. Ako sme už spomenuli, jedlo bohaté na histamín alebo napríklad červené víno, môže spôsobiť príznaky podobné alergii, napríklad kýchanie, sčervenanie, svrbenie kože, či hnačka. Keďže vo všeobecnosti sa nedá diaminooxidáza doplniť – zavádza sa ako forma liečby bezhistamínová diéta na elimináciu množstva skonzumovaného histamínu.

Zoznam potravín spôsobujúcich zvýšené hladiny histamínu v tele

  • citrusy
  • kakao a čokoláda
  • strukoviny
  • paradajky
  • väčšina octov
  • tropické ovocie ako papája, ananás, slivky, banány
  • alkohol
  • benzoáty, glutamát, potravinové farbivá
vhodné jedlo

Potraviny znižujúce aktivitu DAO

  • alkohol
  • niektoré druhy čajov – čierny čaj, čaj maté
  • energetické nápoje

Potraviny s nižším obsahom histamínu

  • čerstvé mäso
  • olivový olej
  • rastlinné mlieka – kokosové, mandľové
  • vajíčka
  • necitrusové ovocie
  • maslo
  • väčšina bylinkových čajov
  • čerstvo chytená ryba
  • čerstvé pasterizované mlieko, krémový syr
  • zelenina – okrem paradajok
  • väčšina listových byliniek
  • ryžové cestoviny, ryžový chlieb
  • ovsené vločky

Domáci test na histamínovú intoleranciu

Domáci test na histamínovú intoleranciu umožňuje pomerne rýchlo a jednoducho získať požadovaný výsledok merania. Celá sada domáceho testu je pritom nesmierne malá a skladná. Stačí len prístrojom odobrať vzorku jedla a špeciálne tekuté prídavky vyextrahujú histamín z potraviny. Následne získate vyhodnotenie o tom, či potravina obsahuje veľa, málo alebo žiadny histamín. Takýto výsledok pritom môžete získať už do 5 minút priamo v pohodlí domova. Rovnako môžete použiť aj domáce testy na intoleranciu všeobecne.

Histamínová intolerancia lieky

daosin
zdroj: https://www.pilulka.sk/daosin-30-cps-1

Liekov, ktoré ľudia často požívajú s tým, že si chcú uľaviť od problémov s histamínovou intoleranciou je mnoho. Nie všetky sú však určené priamo na tieto účely. Medzi zaručené a kvalitné voľby však patrí liečivo Daosin. Ide o výživový doplnok, ktorý obsahuje extrakt z bravčovej bielkoviny. Vďaka tomuto prídavku obsahuje vysokú dávku DAO teda enzýmu diaminoxidázy. Maximálna odporúčaná dávka na jeden deň sú tri kapsule, pričom za najlepšie sa považuje užitie priamo pred jedlom.

Okrem tohto výživového doplnku sa často realizuje aj liečba antihistaminikami, ktoré sa zväčša používajú na potlačenie alergických reakcií. Určite tak neriešia príčinu vášho problému. Človek s histamínovou intoleranciou sa po takomto lieku síce bude cítiť lepšie, ale histamín sa u neho aj tak bude naďalej hromadiť. Dostupné sú aj prírodné antihistaminiká v podobe vitamínu C, B6, kurkumínu, luteolínu, či probiotík.

Prvá pomoc pri histamínovej intolerancii

Ak pozorovaním nadobudnete pocit, že trpíte histamínovou intoleranciou, môžete si nechať urobiť náležité vyšetrenia. Medzi takéto patrí napríklad vyšetrenie, ktoré vám poskytne informácie o množstve a aktivite enzýmu DAO. Výsledky vám priamo zašlú a vy sa tak môžete lepšie rozhodnúť, či by ste mali nasadiť histamínovú diétu. Na diagnostiku intolerancií sú dostupné aj rôzne testy, ktoré dokážu odhaliť napríklad aj celiakiu, či histamínovú intoleranciu. Vyšetrenie prebieha stanovením z periférnej krvi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *