Celi.sk » Blog » Zaujímavé informácie » Porovnanie vegánskych proteínov

Porovnanie vegánskych proteínov

Poznáte značku Gymbeam? My ju sledujeme už niekoľko rokov a vidíme, že každým dňom má vo svojej ponuke viac a viac produktov, ktoré sa tešia obľube nie len na Slovensku ale aj v ďalších európskych krajinách.

Gymbeam je slovenská firma, ktorá ponúka široké spektrum športovej výživy ako proteíny, gainery, spaľovače a iné suplementy pre športovcov. Okrem toho aj zdravé potraviny, fitness oblečenie a množstvo pomôcok na cvičenie. V tomto článku sa však budeme venovať proteínom. Na GymBeam nájdete vegánske proteíny, predovšetkým od privátnej značky GymBeam a VanaVita. Či už máte záujem o ryžový, slnečnicový, konopný, chia, sójový, či hrachový proteín. My sme si do testovania vybrali hneď niekoľko, ktoré nás oslovili.

Vybrali sme si:

Testovanie proteínov

Áno vieme, posledný proteín vegánsky nie je. Ale nemohli sme mu odolať a chceli sme ho ochutnať. Aj preto sa musel od nášho porovnania dostať. 🙂

Proteíny testovalo 5 športových nadšencov, ktorí už nejaké tie skúsenosti s vegánskymi proteínmi majú, no väčšina z nás je zvyknutá na klasický srvátkový proteín. Vopred treba povedať, že chuť srvátkového proteínu je špecifická a väčšina ľudí je na ňu „zvyknutá“. O to viac nás zaujímalo, ako nám vegánske proteíny budú chutiť. Všetky proteíny (okrem Vegan Blend) sme mali v čokoládovej príchuti, aby mali proteíny rovnakú „štartovaciu pozíciu“. Vegan Blend sme mali v príchuti banán.

V našom testovaní sme si určili 5 hlavných atribútov, ktoré sme hodnotili – chuť, rozpustnosť/konzistencia, penivosť, sladkosť a aftertaste. V každej hodnotenej kategórii mohol protein dostať 1-5bodov, pričom 5 bodov bolo najlepšie hodnotenie. No a teraz sa už poďme pozrieť do tabuľky.

chuťrozpustnosť/
konzistencia
penivosťsladkosťaftertasteCelkové body
(max 25)
bielkoviny
na 100g
ryžový2,5431111,5b57g
sójový44544,521,5b85g
konopný1,51,53,511,59b38g
beef42,514415,5b93g
vegan blend23422,513,5b76g

Verdikt

No a ako to dopadlo? Maximálny počet bodov, ktorý mohol proteín získať bolo 25. Na prvom mieste sa umiestnil sójový proteín s počtom bodov 21,5! Na tomto proteíne sme sa zhodli v podstate jednohlasne a s 85g bielkovín na 100g je to skutočne TOPka! Na druhom mieste sa umiestnila naša „divoká karta“ – beef (hovädzí) proteín, ktorý má mimochodom najväčší podiel bielkovín na 100g v našej testovačke. A v tesnom závese za ním sa umiestnil proteín Vegan Blend. Práve Vegan Blend sme mimo tohto hodnotenia skúšali aj v čokoládovej príchuti a ten nám chutil ešte o trošku viac.


Na záver teda musíme povedať, že každý typ proteínu má svoje pre aj proti a každému chutí niečo iné. Po tomto testovaní vieme, prečo firma GymBeam z roka na rok rastie a teší sa čoraz väčšej obľube u športových nadšencov.. Dnes svoje produkty ponúka už vo viac ako 10 krajinách Európy. Ešte ste od nich nič neskúšali? Urobte tak a uvidíte, že neoľutujete!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *