Celi.sk » Blog » Zaujímavé informácie » Čo je to sibo?

Čo je to sibo?

Množstvo ľudí denne trpí rôznymi gastrointestinálnymi príznakmi, ktoré spôsobujú nepohodlie, zdravotnú záťaž a v neposlednom rade finančné náklady. Vedci však postupne uskutočňujú pokroky v porovnávaní nerovnováhy črevnej mikroflóry s rôznymi poruchami trávenia, ako je napríklad SIBO – syndróm bakteriálneho prerastania čreva. Čo sa skrýva za týmto ochorením a ako vyzerá liečba?

Pochopenie úlohy tenkého čreva

Vďaka tráviacej sústave je potrava, ktorú konzumujeme mechanicky a chemicky spracovaná. V okamihu, ako vložíme jedlo do úst, začína sa trávenie. Náš jazyk, zuby, pery a slinné žľazy spolupracujú pri rozkladaní väčších zložiek na menšie, ľahšie vstrebateľné kúsky. Kým sa potrava dostane do tenkého čreva, musí prejsť ďalšími časťami tráviaceho traktu, ako je hltan, pažerák a žalúdok. Odtiaľ putuje do samotného tenkého čreva, hrubého čreva, až sa nakoniec vylúči z nášho tela konečníkom. Počas procesu trávenia zohráva tenké črevo rozhodujúcu úlohu, vďaka schopnosti vstrebávania živín.

V tenkom čreve spolupracujú rôzne enzýmy, ktorých hlavnou úlohou je rozkladanie sacharidov, bielkovín, tukov a iných látok. Ak sú prospešné baktérie tráviaceho traktu v ideálnom množstve, plnia celý rad významných funkcií. Spomenieme napríklad absorpciu vitamínov alebo ochranu tenkého čreva pred napadnutím škodlivými baktériami. V skutočnosti črevná mikroflóra pomáha aj pri fermentácii prijatých látok, ktoré sú pre naše telo ťažšie stráviteľné. V prípade, že je narušená normálna funkcia tenkého čreva alebo akejkoľvek inej časti tráviaceho traktu, môže dôjsť k premnoženiu baktérií, čo má za následok spomalenie tráviaceho procesu, ako aj poškodenie sliznice tenkého čreva.

Čo je SIBO?

Bakteriálne prerastanie tenkého čreva – SIBO (z anglického small intestinal bacterial overgwowth) je závažný stav postihujúci tenké črevo. Vzniká vtedy, keď sa v tenkom čreve zvýši populácia baktérií a to vo väčšom počte ako 103 kolónií, čo v konečnom dôsledku spôsobuje nepríjemné tráviace príznaky u postihnutých osôb. Zvyčajne ide o bolesť, nadúvanie alebo diareu. Môže to viesť aj k podvýžive, pretože baktérie začnú spotrebovávať živiny z tela. Nedávno sa objavila aj teória, že SIBO je možnou príčinou príznakov IBS – syndrómu dráždivého čreva. Za normálnych okolností má však tenké črevo ochranné opatrenia, ktoré používa na zabránenie premnoženiu baktérií:

  • Žlč
  • Enzýmy
  • lymfatické tkanivo spojené s črevom

Najčastejšie SIBO symptómy

Príznaky SIBO sú podobné príznakom, ktoré sa spájajú s viacerými inými poruchami trávenia, vrátane IBS. Tento stav môže postihovať aj niekoľko ďalších častí tela. Medzi najčastejšie symptómy vo všeobecnosti patria:

  • Nadúvanie
  • Plynatosť
  • Hnačka
  • Zápcha
  • Kŕče
  • Poruchy trávenia
  • Nevoľnosť
  • Únava
  • Strata hmotnosti
  • Akné
  • Depresia
  • Úzkosť

Z množstva uvedených príznakov je zrejmé, že diagnózu by si človek nemal určovať na vlastnú päsť. „Doktor google“ nie je medicínsky uznávaná metóda a preto by ste sa mali obrátiť na lekára, ktorý Vám diagnózu buď potvrdí alebo vyvráti. Ak SIBO test potvrdí tento zdravotný problém, odborník odporučí niekoľko spôsobov liečby.

hlavné spôsoby liečby

SIBO možno liečiť kombináciou antibiotík a zmenou stravy. Antibiotiká znižujú počet baktérií v tenkom čreve, ale ak lekár určí, že SIBO zapríčinilo iné ochorenie, budete musieť začať aj liečbu tohto problému. Pomôcť môže tiež zmena stravy. Mnohí ľudia uvádzajú, že po nasadení diéty našli značnú úľavu a oslobodenie od bolesti. V súčasnosti zohráva významnú úlohu aj FODMAP diéta. Aj v tomto prípade je však potrebné, aby zmenu jedálnička naordinoval praktický lekár alebo výživový odborník. Viac informácií o princípe a výhodách FODMAP diéty nájdete TU. Počas liečby antibiotikami nezabúdajte na pravidelný prísun probiotík a ako prevenciu pred dehydratáciou pite veľa tekutín. SIBO je síce liečiteľné, ale môže sa opakovať. Aj z tohto dôvodu sa dôkladne riaďte pokynmi svojho lekára.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *